niedziela, 24 sierpnia 2008
z kart historii polskiego designu: znak solidarności

znak_solidarnosci_design_po_polsku

Czerwone grube litery, odręcznie pisane silną ręką znane są każdemu Polakowi. Znak „Solidarności” przywodzi na myśl robotnicze pochody z lat 1956, 1970, 1976, maszerujących, wspierających się nawzajem ludzi. Błyskawicznie stał się jednym z najbardziej znanych znaków graficznych na świecie. Powstał w wirze wydarzeń sierpnia 1980 roku w Stoczni Gdańskiej. Właśnie wtedy, absolwent gdańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Plastycznej, Jerzy Janiszewski, zainspirowany licznymi hasłami, sloganami na murach gdańskiej stoczni postanowił, że da stoczniowcom coś wyjątkowego – znak, z którym będą mogli się identyfikować. Od razu znak zaczął żyć własnym życiem, dawał siłę, symbolizował jedność, pozwalał przetrwać razem trudne chwile. Tak o swoim znaku mówił sam jego autor Jerzy Janiszewski: „Koncepcja wychodziła od takiego podobieństwa: jak ludzie w zwartym tłumie solidarnie wspierają się jeden o drugiego – to było charakterystyczne dla tłumu przed bramą, [że] stojący nie cisnęli się, nie odpychali, ale wspierali – tak litery tego słowa powinny się też wspierać o siebie, nie być oddzielone ani też na siebie napadać”. zsah@op.pl 

sobota, 16 sierpnia 2008
trendy w designie: polska na ludowo

Młody polski design czerpie z różnych źródeł i ma wiele oblicz. Szczególnie jednak inspirującą staje się sztuka ludowa, której echa pobrzmiewają w wielu projektach powstałych w ciągu ostatnich kilku lat. Okazało się, że przedmioty jeszcze tak nie dawno ignorowane, uważane przez lata za kiczowate i jarmarczne, mogą zachwycać i urzekać, także młode pokolenia. Na salony powracają wszelkie koronki, mereszki, ludowe hafty i motywy – ujęte w nowej formie i wykonane z innych materiałów stając się reminiscencja przeszłości w najlepszym guście i o wysokiej jakości, z która zaczyna być utożsamiany współczesny polski design.

Do grupy tych twórców, którzy nie kryją swojej fascynacji ludowym rękodziełem należy m.in. duet AZE Design, czyli Anna Kotwicz i Artur Puszkarewicz, zafascynowani Podlasiem i stosowanymi wciąż tu tradycyjnymi technikami rękodzielniczymi. Autorzy lampy KOKON, której abażur wykonany jest technika „szycia ze słomy”, dywanu Modus, w formie przeskalowanej, okrąglej, szydełkowatej serwetki oraz FOLK z charakterystycznym ludowym ornamentem zgeometryzowanym na kształt wczesnej grafiki komputerowej. Innym dywanem nawiązującym do tradycji ludowej (inspirowany motywem ludowych wycinanek) jest, zaprojektowany przez Magdalenę Lubiąską i Michała Kopaniszyna, Mohohej!DIA., który jako pierwszy w historii produkt polski otrzymał prestiżowa nagrodę Red Dot Design Awards 2008. To właśnie ludowe, kolorowe wycinanki stały się jednym z tych motywów, po który najchętniej sięgają polscy projektanci. Najlepszym tego przykładem jest projekt polskiego pawilony na Expo2010 w Szanghaju.

Motywy sztuki folklorystycznej wyraźnie widać też w pracach Moniki Ostaszewskej. Choćby jej praca licencjacka – stół z ruchomym blatem, złożony z 26 elementów w kolorach łowickich pasów, umożliwiających projektowanie dowolnych wzorów jest przykładem doskonałego połączenia współczesnej myśli z tradycyjną dekoracyjnością. Innym przykładem takiego projektowania są prace z Isle Design gdzie motywy ludowe nadają nowy charakter zwykłym przedmiotom.

Liczba prac nawiązujących do folkloru świadczy o tym, ze jest to obecnie przewodni motyw polskiego wzornictwa. Niewątpliwe polscy projektanci przestali się bać własnej kultury, przede wszystkim tej ludowej. Zgodnie z panującymi na świecie trendami zaczęli czerpać i na nowo interpretować polskie motywy ludowe. Z korzyścią dla siebie i polskiego wzornictwa. zsah@op.pl

 

lampa_kokon_aze_design_po_polsku

Lampa KOKON, AZE Design

Dywan_nodus__aze_design_po_polsku

Dywan NODUS, AZE Design

Dywan_folk__aze_design_po_polsku

Dywan FOLK, AZE Design

DywanhejDIA_design_po_polsku

Dywan Mohohej!DIA, MOHO Design

mohohejFULL_design_po_polsku

Dywan FULLmoho, MOHO Design

pawilon_polski_EXPO_2010_design_po_polsku

Polski pawilon EXPO 2010 Szanghaj

wieszaki_isle_design_po_polsku

wieszaki, isle design

obrus_isle_design_po_polsku

obrus, isle design

Szczoteczka_do_zebow_LuDent_Zofia_Strumillo__Anna_Loskiewicz_design_po_polsku

Szczoteczka do zebow LuDent, Zofia_Strumillo, Anna Loskiewicz

filizanki_i_miska_Ewa_Zamorska_design_po_polsku

filiżanki i miska, Ewa Zamorska