czwartek, 05 lipca 2012
Już wkrótce Wirtualne Muzeum Polskiego Wzornictwa

wirtulane_muzeum_polskiego_wzornictwa

 

Na początku tego wpisu jestem winien czytelnikom „design po polsku” wyjaśnienie dotyczące blisko rocznej przerwy w redakcji bloga. Moja nieobecność była spowodowana zaangażowaniem w nowy projekt, który jest kontynuacją bloga „design po posku”. Przez ostatnie 10 miesięcy w wielkich trudach rodziła się koncepcja Wirtualnego Muzeum Polskiego Wzornictwa. Jest to próba odpowiedzenia na potrzebę braku stałej ekspozycji polskiego wzornictwa. Szczególnie jest to ważne teraz, kiedy zainteresowanie historią polskiego projektowania jest tak duże. Najlepiej pokazała to wystawa „Chcemy być nowocześni” zorganizowana w zeszłym roku przez Muzeum Narodowe w Warszawie. Projekt Wirtualnego Muzeum Polskiego Wzornictwa to próba odkrycia na nowo dorobku polskiego wzornictwa. To szansa na przybliżenie historii polskiego projektowania każdemu, bez względu na miejsce zamieszkania.

W dużym skrócie Wirtualne Muzeum Polskiego Wzornictwa ma być nowoczesnym muzeum, które mimo wirtualnej rzeczywistości pozwala dobrze poznać prezentowane obiekty (animacje 3D, duża ilość zdjęć, filmy, liczne opisy). Wirtualna przestrzeń pozwala nam na kooperację projektu muzeum z projektami Instytutu Wzornictwa Przemysłowego - Słownikiem Projektantów Polskich oraz Cyfrową Biblioteką Wzornictwa. Daje nam możliwość zwiedzania muzeum wielopasmowo (tzw. ścieżki tematyczne – tagi). Co należy podkreślić Wirtualne Muzeum Polskiego Wzornictwa ma być „żywym muzeum”, w którym czynny udział biorą użytkownicy (pomagają w gromadzeniu nowych danych, informacji). Gotowy jest już projekt graficzny strony, obecnie jesteśmy na etapie wdrażania projektu. Już wkrótce pod adresem www.muzeumwzornictwa.pl każdy będzie mógł poznać niezwykłą historię polskiego projektowania.

O rozwoju projektu na bieżąco będę informował na łamach bloga „design po polsku”. Wszystkich chętnych do współpracy przy tworzeniu muzeum proszę o kontakt mailowy: nobo@nobo-design.eu lub zsah@op.pl

Piotr Wiśniewski