sobota, 28 marca 2009
z cyklu twórcy polscy: Paweł Jońca

Nie boi się żadnego zadania – tworzy ilustracje, projektuje plakaty, strony www, identyfikacje wizualne... Paweł Jońca to niezależny ilustrator, rysownik i projektant specjalizujący się w rysunku komputerowym, jeden z najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych ilustratorów na polskiej scenie graficznej. Pracuje w domu, mieszka w pracy. To co przede wszystkim jest widoczne w projektowaniu Pawła Jońcy, to świetny warsztat, który umożliwia mu wizualne dopracowanie koncepcji znaku w najdrobniejszych szczegółach. W procesie projektowania stosuje zasadę racjonalnego określeni celu swojej pracy, który z kolei wyznacza metodę i środki realizacji projektu. Jest wiec racjonalistą, pragmatykiem, designerem panującym nad swoim warsztatem, świadomym celowości swojej pracy. Wbrew pozorom jego fascynacje obok tych technologicznych, które przyniosły mu krzywdzącą opinie „macdizajnera”, krążą wokół rysunku. Otwarcie mówi o wielkim szacunku, jakim darzy rzadką dziś biegłość w technikach rysunkowych oraz przywiązanie do klasycznych norm i wartości właściwych sztuce przedstawiającej i figuratywnej. zsah@op.pl

pawel_jonca_1_design_po_polsku_polski_dizjan

pawel_jonca_2_design_po_polsku_polski_dizjan

pawel_jonca_3_design_po_polsku_polski_dizjan

fot.www.pejot.com

czwartek, 26 marca 2009
temperówka

Powstała jesienią 2003 roku. Stworzyły ją dwie absolwentki warszawskiej ASP - Maria Bukowska oraz Justyna Konińska. Obecnie studio tworzą również: Marcin Klinger, Kalina Możdzycka oraz Iza Rogowicz. Temperówka specjalizuje się w szeroko rozumianej grafice użytkowej i reklamowej z akcentem na grafikę wydawniczą oraz współprace z instytucjami kulturami. Wśród klientów studia znaleźć można m.in. Teatr Narodowy, Instytut Francuski w Warszawie, Instytut im. Adama Mickiewicza, CSW Zamek Ujazdowski, Empik czy Fundację Batorego. zsah@op.pl

temperowka_design_po_polsku_polski_dizajn

fot.www.temperowka.pl

poniedziałek, 16 marca 2009
z kart historii polskiego designu: polskie art deco

Art Deco to styl o wielu twarzach. Wyzwolone kobiety, luksusowe transatlantyki, wielkie metropolie, niesamowite drapacze chmur. Epoka przepychu, wyrafinowanej elegancji i szalonej zabawy. Epoka Glamour. „Art Deco - styl międzywojnia – ogarnął cały świat i wszystkie dziedziny sztuki – od malarstwa i rzeźby po architekturę, dekoracje wnętrz, modę, film i fotografie. Był to czas wielkich zmian technologicznych, społecznych i politycznych. Okres wielkich kontrastów i wizji apokaliptycznych. W tym czasie masową produkcje i konsumpcje wsparły perfekcyjne metody promocyjne. Od bogatej panny dekorującej swój paryski apartament do urzędniczki pracującej na poczcie, każdy chał mieć modne nowoczesne przedmioty, otaczać się nimi.” „Geometryczna prostata, elegancja form i oszczędny ornament to symbole epoki. Dbano o każdy szczegół, a każdy projekt dopieszczano do perfekcji.” W Polsce, podobnie ja we Francji, inspiracją dla sztuki dekoracyjnej lat 20 i 30 była sztuka nowoczesna, którą łączono z tradycją klasyczną i rodzimą.

„Polski styl Art Deco oryginalny, narodowy, charakter zawdzięczał inspiracji czerpanej ze sztuki ludowej.” Do sukcesu polskiego Art Deco przyczynili się artyści z Warsztatów Krakowskich. Ich dzieła charakteryzowały się zrytmizowaną, uproszczoną bryłą, oszczędnością dekoracji oraz bogactwem motywów ornamentalnych, takich jak zygzakowate, ostro nacinane jodełki przeobrażające się w ciągi trójkątów, rombów i trapezów oraz kryształowe struktury wykorzystywane w dekoracji wnętrz. Lata 20 i 30 w Polsce to również nowoczesny styl produkcji szkła. Stara metoda została zastąpiona nową technologia szkła prasowanego. W Polsce do wiodących należały huty Niemen i Hortensja, zdobywające rynek zagraniczny. Słynęły z wysokiej jakości, precyzji łączenia najlepszych technik wykończeń. Ich produkty charakteryzowały się geometrycznym liniami, ornamentami roślinnymi i bogactwem kolorów. „Styl polskiego Art Deco w II Rzeczpospolitej był uznawany za narodowy i reprezentujący. Zaprojektowano w nim wiele wnętrz gmachów użyteczności publicznej oraz polskich placówek dyplomatycznych, także wnętrza dwóch polskich transatlantyków – Piłsudskiego i Batorego.”

 art_deco_1_dizajn_po_polsku_polski_design

fot. Kolekcja Sztuki Polskiej i Światowej
Julia Keilowa, Świecznik, Wytwórnia Braci Henneberg, ok.1935 (Kolekcja Sztuki Polskiej i Światowej)

art_deco_2_dizajn_po_polsku_polski_design
 
fot. Kolekcja Sztuki Polskiej i Światowej
Flakony do perfum, lata 30

art_deco_13_dizajn_po_polsku_polski_design
 
fot. Kolekcja Sztuki Polskiej i Światowej
Kasetka na cygara, Wytwórnia Braci Henneberg, lata 30

art_deco_12_dizajn_po_polsku_polski_design
 
fot. Kolekcja Sztuki Polskiej i Światowej
Leon Szacszanajder, Wytwórnia Norblina, lata 30

art_deco_11_dizajn_po_polsku_polski_design
 
fot. Kolekcja Sztuki Polskiej i Światowej
Figurka tancerki, Giesche, lata 20

art_deco_10_dizajn_po_polsku_polski_design
 
fot. Kolekcja Sztuki Polskiej i Światowej
Komplet do konfitur, Giesche, ok. 1930

art_deco_9_dizajn_po_polsku_polski_design
 
fot. Kolekcja Sztuki Polskiej i Światowej
Sztućce,  Wytwórnia Józefa Frageta, lata 30

art_deco_8_dizajn_po_polsku_polski_design
 
fot. Kolekcja Sztuki Polskiej i Światowej
Flakon do perfum, Huta szkła Niemen, lata 30

art_deco_7_dizajn_po_polsku_polski_design
 
fot. Kolekcja Sztuki Polskiej i Światowej
Jan Szczepkowski, lampa, 1909

art_deco_6_dizajn_po_polsku_polski_design
 
fot. 2+3d, nr 28
Karol Stryjeński, krzesło, po 1913

art_deco_5_dizajn_po_polsku_polski_design
 
fot. 2+3d, nr 27
Julia Kilowa, Cukiernica, Wytwórnia Józefa Frageta, 1937

art_deco_4_dizajn_po_polsku_polski_design
 
fot. 2+3d, nr 27
Julia Kilowa, Garnitur do kawy i herbaty, Wytwórnia Braci Henneberg, ok.1938

art_deco_3_dizajn_po_polsku_polski_design
 
fot. Rzeczy pospolite, BOSZ Olszanica 2001
Michał Titkow, Komplet toaletowy, Huta szkła Niemen, ok.1938
 
art_deco_14_dizajn_po_polsku_polski_design
 
fot. swiezemleko.blogspot.com
Transatlantyk "Stefany Batory", 1936
Źródło:
Art Deco, Kierunki i trendy w sztuce, Kolekcja Sztuki Polskiej i Światowej, nr 48, Wyd. Polskie Media Amer. Com SA, Poznań 2002 (w tym również źródło części zdjęć)
Art Deco - rzemiosło, Kierunki i trendy w sztuce, Kolekcja Sztuki Polskiej i Światowej, nr 61, Wyd. Polskie Media Amer. Com SA, Poznań 2003 (w tym również źródło części zdjęć)

 
piątek, 13 marca 2009
tu kupisz design: ATAK DESIGN

ATAK_DESIGN_DESIGN_PO_POLSKU.

fot. Piotr Wiśniewski

"tu kupisz design" to nowy cykl na zsah.blox.pl prezentujący ciekawe miejsca gdzie można nabyć "markowy" design. W pierszej odsłonie przedstawiam ATAK DESIGN. To wyjątkowa galeria sztuki użytkowej znajdująca się  w Łodzi, oferująca meble i oświetlenie największych na świecie projektantów i architektów. Olbrzymie witryny wkomponowane w stare pofabryczne mury, tak charakterystyczne dla Łodzi - to doskonale tło dla całej ekspozycji.
Atak Design pokazuje dzieła najznakomitszych designerów takich jak Philippe Starck, Charles&Ray Eames, Verner Panton, Pierro Lissoni, Vico Magistretti, Arne Jacobsen, Alberto Meda, Antonio Citterio, Marcell Wanders, Patricia Urquiola, Patric Jouin, Ferruccio Laviani,  Ron Arad, Arne Jacobsen, czy Frank Gehry.
Ekspozycje stanowią nowoczesne przeźroczystości w stylu hi tech oraz klasyki światowego designu jak klubowy fotel Lounge Chair, słynny fotel Jajko ( Egg )  Jacobsona czy kolekcja Aluminium Eamesów . Możemy podziwiać lampy w stylu  Pop Art, dziela Vernera Pantona, czy techniczne oświetlenie szwajcarskiej firmy Belux. Czyste formy, ponadczasowy kształt i niezwykły kunszt wykonania to cechy charakterystyczne.
Atak Design to 220 m2  świetnie zaaranżowanej przestrzeni. Swoje miejsce znajdują tutaj takie marki jak Vitra, Kartell,  Magis, Fritz Hansen, USM ,  Alias,  Hay, Cassina, Porro, VerPan, Artemide, Adelta, Belux, LightYears  i wiele innych znanych i rozpoznawalnych na świecie brand’ów. Atak Design to meble i oświetlenie dla wnętrz domowych, biurowych i użyteczności publicznej.

Warto to zobaczyć na własne oczy!
ul. Kopernika 1/3, 90-509 Łódź,
www.atakdesign.pl


aqtak_design_design_dizajn_polski

wtorek, 10 marca 2009
z cyklu twórcy polscy: Tomasz Konior