Blog > Komentarze do wpisu
stare miasto w stylu retro cz.2

szczecin_design_po_polsku_zsah

Szczecin
Podczas II wojny światowej zabudowa Szczecina została zniszczona w 60-70%, port wraz z przyległościami w 70-80%, a obiekty przemysłowe uległy zniszczeniu niemal w 90%. Najbardziej ucierpiały tereny nad Odrą oraz zabudowa w centrum miasta, w tym dawna starówka. Skala zniszczeń wojennych sprawiła, ze Szczecin znalazł się wśród 20 najbardziej zrujnowanych miast ówczesnych Niemiec. Dzielnica staromiejska została zaplanowana na nowo już w 1955 roku przez zespół Miastoprojektu. Koncepcja zakładała zachowanie dawnej sieci ulicznej oraz wprowadzenie niskiej, rozluźnionej zabudowy. Budynki z prefabrykatów na górnym tarasie skarpy przykryte zostały ceramicznymi dachami i zakomponowanie tak, by widoczne od strony rzeki tworzyć malownicze nawarstwienia i eksponować bryły kościoła św. Jakuba i rekonstruowanego zamku. Rozpoczęta w 1948 roku budowa ruchliwej arterii – Nabrzeża Wieleckiego – odcięła stare miasto od rzeki, z którą było przestrzennie związane. Podzamcze było przedmiotem wielu opracowań. W 1983 roku w ogólnopolskim konkursie wybrano koncepcję architektów z Politechniki Szczecińskiej pod kierownictwem Stanisława Latoura. Koncepcja oparta na zasadach retrowersji polegała na odtwarzaniu układu urbanistycznego w zakresie rzutu, sylwety i gabarytu, ale wypełnianiu go współczesnymi elewacjami z aluzjami do stylów historycznych. Uzupełniono ją rekonstrukcją kilku cennych i dobrze udokumentowanych domów, takich jak manierystyczna kamienica Monionów. Aby zachować właściwą historycznym dzielnicom różnorodność form, projekty około 140 domów powierzono różnym architektom. Prace ruszyły dopiero parę lat później i pierwsze kamienice zostały oddane do użytku pod koniec lat 90. Przez kolejne lata nie mogły powstawać nowe, ponieważ upadła Spółdzielnia Podzamcze odpowiedzialna za projekt. Dopiero obecnie realizowane są nowo kamienice przy ulicy Panieńskiej. Wciąż o wiele działek w centrum miasta należących wcześniej do zbankrutowanej spółdzielni walczą dawni jej wierzyciele. To wyraźnie utrudnia konsekwentną odbudowę zgodnie ze wcześniejszymi założeniami.

szczecin_design_po_poslku

 

glogow_po_i_przed_wojna_design_po_polsku_zsah

Głogów
Głogowskie stare miasto, chluba i świadectwo bogactwa jego mieszczan, przestało istnieć na początku 1945 r., kiedy to Armia Czerwona, biorąc odwet na wszystkim, co uważała za niemieckie, zamieniła je w gruzy. Stare miasto w 90%.  W czasie, gdy pieczołowicie odbudowywano starówki w Warszawie, Gdańsku czy Wrocławiu, tutaj wyburzano równie cenne budowle, zamiast je rekonstruować. Odzyskanych 65 mln cegieł użyto do odbudowy innych ośrodków. Jeszcze kilkanaście lat temu głogowskie stare miasto było martwe, straszyło ogromnymi ruinami ratusza i kościoła św. Mikołaja. Odbudowa rozpoczęta się na dobre dopiero w 1992 r., i powoli przywraca życie tej części Głogowa. Kamieniczki odtwarza się z zachowaniem dawnych proporcji, ale nie są to rekonstrukcje. Odbudowa starego miasta w Głogowie jest mocno krytykowana, i nie sposób się z tą krytyka nie zgodzić. Budowane kamienice są najczęściej kiczowate i nijakie. Poraża banalność detalu, monotonia brył, kakofonia kolorów. Najlepszym przykładem jest sklep Lidl na starym mieście. Autorzy postanowili nawiązać do dawnej zabudowy tworząc fasadę imitującą zabytkową pierzeję. To tylko jeden z przykładów niekonsekwencji w działaniu na terenie starego miasta w Głogowie. Jakby nie było żadnego spójnego kierunku, żadnej wizji, tylko wlepianie kolejnych, coraz dziwniejszych budowli. Zapewne jest to też podyktowane szybkim tempem robót i chęcią jak najszybszego wypełnienia terenu za wszelką cenę.

glogow_odbudowany_design_po_polsku_zsah_2

glogow_odbudowany_design_po_polsku_zsah

 

stargard_szczecinski_przed_wojna_design_po_polsku_zsah

Stargard Szczeciński
Podobna historia ma miejsce w Stargardzie Szczecińskim. W następstwie walk o Stargard miasto zostało zniszczone w 90%, a jego zabytkowa część (starówka) spłonęła całkowicie. Przez ponad 10 lat od zakończenia działań zbrojnych na terenie starówki nie rozpoczęto odbudowy ze względu na brak środków i materiałów. Dopiero w 1958 rozpoczęto odgruzowywanie starego miasta. W wyniku pośpiechu odbudowano tylko mury obronne, bramy, baszty, spichlerz, kościół Mariacki, ratusz oraz kamieniczki we wschodniej pierzei rynku. Na pozostałym terenie starego miasta wybudowano czteropiętrowe budynki, a przy ulicy Szewskiej wzniesiono 5 jedenastopiętrowych budynków. W ten sposób historyczny charakter miasta został zniszczony bezpowrotnie. Obecnie prowadzone są prace mające na celu rozpocząć proces odbudowy krajobrazu starego miasta, a tym samym przyczynić się do przywracania reprezentacyjnego charakteru otoczenia Kolegiaty i Rynku. Do końca roku w centralnej części starego miasta ma powstać nowa starówka, która zarówno formą jak i funkcją nawiązywać będzie do historycznej zabudowy starego miasta. Z wizualizacji projektu nie wiele można odczytać tak wiec czas pokaże.

stargard_szczecinski_design_po_polsku_zsah


poniedziałek, 14 lutego 2011, zsah

Polecane wpisy

  • IM MNIEJ TYM LEPIEJ, CZY ZAWSZE?

    Jak w każdej dziedzinie projektowej, także w projektowaniu logotypów panują trendy. Pojawiają się i znikają. Kilka lat temu pod wpływem rozwoju programów grafic

  • O POWAŻNYCH SPRAWACH NA WESOŁO

    Kampanie społeczne kojarzą nam się zazwyczaj z drastycznymi obrazami, zaskakującymi metaforami… krótko mówiąc muszą szokować, aby zostać zauważone w gąszc

  • MIASTO JAKO MARKA. PRZYPADEK KRK

     Czy miasto może być marką? Oczywiście że tak. W końcu podobnie jak przedsiębiorstwa, miasta oferują produkty i usługi. Konkurują między sobą tak jak fi

Komentarze
2011/02/16 11:40:00
Witam, rekomendowałbym bliższe przyjrzenie się projektom kamieniczek na odbudowanej Szczecińskiej starówce. Idea by każda była projektowana przez innego architekta jest jak najbardziej ciekawa, jeśli chodzi o efekt... od wielu lat żartujemy że są to realizacje powstałe w wyniku "konkursu na najgorszy projekt architektoniczny". Mam wrażenie że jeśli chodzi o znajomość proporcji, pomysłowość, praktyczność, zrealizowane na szczecińskiej starówce projekty nie umywają się do tworzonych przez moich uczniów-gimnazjalistów. Jako mieszkaniec cierpię kiedy jestem zmuszony tam przebywać. Zmarnowana na dziesięciolecia szansa na stworzenie ciekawej przestrzeni miejskiej.
-
Gość: , *.internetdsl.tpnet.pl
2011/02/18 08:35:14
Ja w sprawie Głogowa. Jako mieszkanka tego miasta z dużą radością obserwuje ze nareszcie robi się coś z tym wielkim gruzowiskiem w centrum miasta. Cieszy mnie ze jest zagospodarowywane i przywracane nam zwykłym mieszkańcom. Pojawiają się sklepy, mieszkania i miejsc gdzie można wyjść wieczorem to naprawdę duży plus.
Moja radość jest przyćmiona niestety jakością i klasą tej odbudowy.
Niestety Głogów to prowincjonalne miasto z prowincjonalnymi władzami, które padło ofiarą prowincjalnych architektów- techników.
Władze nie miały, jak to się mówi spójnej wizji, nie widziały potrzeby konkursów, jakiejkolwiek selekcji pomysłów czy projektów. Bardzo żałuje ze wśród władz nie było nikogo wykształconego czy wrażliwego na architekturę, żadnego poważnego architekta czy urbanisty.
I mamy efekt jaki mamy. Stare miasto podzielono na działki i sprzedano lokalnym developerom a oni budują, kupując projekty u lokalnych "rzemieślników". Ma być tanio szybko i kolorowo, Wszyscy znajomi królika chca na tm zarobić.
A ze kiczowato i bez gustu? Przecież mieszkańcy i użytkownicy nawet się nie zorientują...

-
Gość: , *.adsl.alicedsl.de
2011/03/03 21:33:14
Stargard - kto dopusicil do tego, zeby tak ochydny projekt starego miasta wygral konkurs?! Starowka Stargardzka miala byc podobno zaprojektowana przez architektow projektujacych odbudowe starwoki Gdanskiej...i co z tego jest? Nic! Ochydztwo!
-
2011/03/27 11:53:21
Mile mnie zaskoczyła obecność Szczecina w zestawieniu.Jednak to miasto pod względem architektonicznym nie powala. I pod żadnym innym też nie.

wokolzycia.blox.pl/2011/03/Facebook-zmienia-swiat.html
-
2011/03/27 12:04:38
Z tych zdjęć Głogów jawi się jako bardzo ładne miasto. A mi się kojarzyło tylko z miedzią...
-
Gość: Nie bardzo, *.socal.res.rr.com
2011/03/27 19:56:26
Jesli Glogow wyglada tak jak na zdjeciu to sie raczej odczepcie i przestancie krytykowac. Proponuje popatrzec jak wygladaja miasteczka np. w Holandii. Karzdy dom w innym kolorze. Jaka macie alternatywe? Zostawic w "trwalej ruinie"? Wybudowac dom towarowy w stylu lat szescdzieciatych jak to sie budowalo w czasach PRL-u? Jasne ze idealem bylaby rekonstrukcja zniszczonych obiektow zachowujac 100% wiernosci do oryginalow ale zycie to nie ideal. Lepiej odbudowc w ten sposob i zaczac zycie Glogowa od nowa niz tkwic w ruinie.
-
Gość: k_, *.internetdsl.tpnet.pl
2011/04/04 14:39:12
Pierwsze zdjęcie przedwojennego Głogowa z lotu ptaka, to zdjęcie Placu Ratuszowego w Jeleniej Górze:
www.jelonka.com/lib/photo.php?id=161125&typ=0&szer=&data=2010-11-01&kat=miasto%20z%20lotu
-
Gość: Danielburg, *.altec.pl
2011/04/10 01:24:29
Jeśli chodzi o Szczecin, wojnę przetrwała w znacznej części ta zabudowa, w której gustuję; czyli gęsta XIX/XX wieczna tkanka śródmiejska. Marzy mi się całkowite odnowienie tej, jak dla mnie, wciąż niedocenianej części miasta... Tak już mam, że zawsze wolałem właśnie taką śródmiejską zabudowę, całe ciągi wielopiętrowych kamienic czynszowych:)
Co do szczecińskiej starówki najbardziej wkurzało mnie zbudowanie szerokiej trasy szybkiego ruchu wzdłuż rzeki i estakady trasy zamkowej... Kawał powierzchni starówki został stracony:(