Blog > Komentarze do wpisu
z kart historii polskiego designu: warszawski neon

warszawski_neon_design_po_polsku_zsah

"Kiedyś były jedynym barwnym motywem w szarym mieście, potem stały się domeną drapieżnego kapitalizmu, dziś choć nieliczne, wracają do łask. Polski neonowy boom rozbłysnął i przygasł wraz z dwoma niezwykłymi przełomami w dziejach powojennej Polski. Wszystko zaczęło się krótko po odwilży 1956 roku, kiedy to kraj po latach stalinizmu zaczął się na wielką skalę unowocześniać. W krajobrazie polskich miast pojawiła się nie tylko niezwykle nowoczesna architektura – nocne ulice i place rozbłysły dziesiątkami świetlistych znaków. Neonowe szyldy i reklamy stawały się drogowskazami, wyznaczającymi charakterystyczne punkty w nocnym pejzażu miasta. Często projektowane przez najlepszych grafików czyniły z miasta żywą galerię świetnej typografii i niezwykłego wzornictwa, których znakami rozpoznawczymi były umiar, lekkość, klarowna kompozycja i charakterystyczna, miękka linia kreślona szklaną rurką wypełnioną świecącym gazem."

warszawski_neon_design_po_polsku_zsah_2

"Ich zmierzch zaczął się zaraz po 1989 rok. Neony często traciły właścicieli, zastępowano je tanią, masową reklamą, która musiała nadążyć za ilością towarów, usług i firm nagle pojawiających się na rynku. Współczesne polskie miasta migoczą tandetnym plastikiem, połyskują halogenowym światłem podświetlonych billboardów, pod kolorowymi płachtami znikają całe budynki. Gdzieniegdzie można jednak dostrzec ślady dawnej epoki – cudownie ocalałe reklamowe perełki – graficzne dzieła sztuki, których artystyczną wartość potrafimy docenić dopiero teraz, kiedy zachowało się ich tak niewiele. Szczególna pod tym względem jest Warszawa."

warszawski_neon_design_po_polsku_zsah_3

"Złoty okres dla warszawskich neonów to lata 60. i 70., kiedy miała miejsce tzw. „neonizacja miast”. Produkcją wszystkich reklam neonowych zajmowało się powołane przez Ministerstwo Handlu Wewnętrznego Przedsiębiorstwo Usług Reklamowych „Reklama”. Miało ono monopol w dziedzinie reklamy zewnętrznej na terenie całej Polski. Do projektowania zatrudniano wybitnych architektów i artystów-plastyków. To właśnie oni byli odpowiedzialni za tworzenie oryginalnych, nietypowych reklam świetlnych. Opracowywali projekty wszystkich neonów – nieważne czy był to szyld piekarni czy wielka powitalna reklama. Wszystkie te działania odbywały się pod nadzorem miejskiej instytucji Naczelnego Plastyka. Trudno to sobie dzisiaj wyobrazić, ale rygorystyczne wymagania dotyczące produkcji neonów, sprawiały, że zatwierdzanie ich projektów i produkcja trwały w sumie nawet do 3 lat"

warszawski_neon_design_po_polsku_zsah_4

"Warszawskie neony są zapewne jednym z nielicznych przykładów na to, że kontrola w komunistycznym państwie miała pozytywny efekt artystyczny. To niesamowite, że w represyjnym systemie politycznym powstawały tak abstrakcyjne formy graficzne wyrażone za pomocą szklanych rurek wypełnionych neonem, argonem, helem czy kryptonem. Była to grafika niespotykana w żadnym innym kraju świata."

warszawski_neon_design_po_polsku_zsah_5


Źródło:

"Polski Neon. Warszawa" Ilony Karwińskiej (w tym również źródło zdjęć)

Ilona Kalwińska, Polska Rzeczypospolita Neonowa, zawód: Architekt

Michał Duda, Polski neon - wystawa w Muzeum Architektury

 

poniedziałek, 18 października 2010, zsah

Polecane wpisy

  • IM MNIEJ TYM LEPIEJ, CZY ZAWSZE?

    Jak w każdej dziedzinie projektowej, także w projektowaniu logotypów panują trendy. Pojawiają się i znikają. Kilka lat temu pod wpływem rozwoju programów grafic

  • O POWAŻNYCH SPRAWACH NA WESOŁO

    Kampanie społeczne kojarzą nam się zazwyczaj z drastycznymi obrazami, zaskakującymi metaforami… krótko mówiąc muszą szokować, aby zostać zauważone w gąszc

  • MIASTO JAKO MARKA. PRZYPADEK KRK

     Czy miasto może być marką? Oczywiście że tak. W końcu podobnie jak przedsiębiorstwa, miasta oferują produkty i usługi. Konkurują między sobą tak jak fi

Komentarze
Gość: Cristiane, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/10/20 11:14:56
Neon Zoo pochodzi raczej z Wrocławia. Pozdrawiam
-
Gość: Marysia, *.dynamic.dsl.t-2.net
2010/10/25 22:17:38
Jako wrocławianka bronię "swojego" neonu - zoo jest jaknajbardziej z WROCLAWIA! codziennie przejeżdżam obok do pracy.
-
Gość: kiki, *.ibb.waw.pl
2010/10/29 14:39:12
uwielbiam te stare neony!
-
2010/11/10 13:14:41
forma, która coraz bardziej zanika zastępowana jest przez nędzne plansze zasłaniające architekturę miast - cała nadzieja w ledowych reklamach, może wrócą czasy kiedy znów będziemy mogli podziwiać miasta a nie ich reklamy ...
-
Gość: www.euroreklama.pl, *.ver.abpl.pl
2010/11/10 23:40:51
Mam pytanie do poprzednika: a co niby jest takiego w ledowych reklamach? Bo jak dla mnie to są one mocno przereklamowane.
-
Gość: , *.dynamic.chello.pl
2010/12/09 01:47:35
Może to dziwnie zabrzmi, ale te wszystkie neony są wspaniałe. Ręcznie projektowane, litery konstuowane wg zasad (!) - fachowa robota. Sam kolekcjonuję zdjęcia starych neonów, które jeszcze przetrwały w Warszawie.